Wykończenie okapu podsufitką PVC

okap dachowy z podsufitka PVC marki Galeco

Podczas budowy domu bierzemy pod uwagę nie tylko jego wielkość i funkcjonalność, ale także wygląd. Dlatego warto zadbać, by wykończenie dachu naszego domu było estetyczne i dobrze dobrane do pozostałych elementów budynku. Jednym ze sposobów na eleganckie wykończenie okapu dachowego jest podsufitka np. wykonana z PVC, zwana także podbitką, służąca do zabudowy jego spodniej strony i jej zakończenia.

Co to jest okap dachu?

Przed przystąpieniem do pracy warto dowiedzieć się, czym właściwie jest okap dachowy oraz jego podbitka. W ten sposób określa się bowiem poziomą dolną krawędź, która jest wysunięta poza ściany zewnętrzne budynku. Ma ona funkcję dekoracyjną i praktyczną. Z jednej strony potrafi być ozdobą, z drugiej zaś służy do odprowadzania wody opadowej poza mury. Wzdłuż jej brzegu zazwyczaj przebiega rynna, którą uznaje się za zakończenie dachu. W ten sposób można ją wykorzystać między innymi do zabezpieczenia elewacji przed zniszczeniem.

Dobrze wykonany okap z podbitką to także sposób na osłonę domu przed promieniami słonecznymi, które mogą zbyt mocno nagrzewać pokoje. To także obszar, w którym można zainstalować wentylację. Jest to możliwe po wykonaniu w nim odpowiedniego otworu. Wszystko jednak zależy od wybranego zakończenia. Dachowy system wentylacyjny może się bowiem znajdować na przykład pod zastosowanym wykończeniem.

Ile powinien mieć okap dachu?

Jedną z istotnych kwestii jest ta, jakie wymiary powinien mieć okap dachowy. Najprościej rzecz ujmując, jest to zależne od ogólnej powierzchni dachu. Należy także uwzględnić fakt, że powinien on swobodnie odprowadzać wodę opadową, ale nie zaciemniać przesadnie pomieszczeń wewnątrz budynku. W przypadku zbyt długiego brzegu zakończenia może okazać się, że zwiększy to nakłady potrzebne do nagrzania obiektu ze względu na wysoki poziom zacienienia. Konieczne jest więc przeprowadzenie odpowiednich pomiarów, które można zlecić na przykład specjalistom.

Przyjmuje się jednak, że zazwyczaj wielkość okapu dachowego wynosi od pięćdziesięciu do dziewięćdziesięciu centymetrów. W ten sposób można uzyskać balans między rolą, jaką powinien spełniać, a tym, że równocześnie nie może rzucać zbyt dużego cienia wewnątrz domu. To sprawia, że jego właściciele będą mogli swobodnie z nich korzystać, a wykończenie będzie funkcjonalne.

Jak wykończyć okap dachu?

Ważną kwestią jest także wykończenie oraz zakończenie dachu. Idealnym sposobem na to jest między innymi podsufitka wykonana z PCV. Powinna ona także być dopasowana do stylu, w jakim utrzymany jest dom. Podbitka okapu jest bowiem widocznym elementem wykończenia dachu, dlatego ważne jest właściwe dopasowanie jej. Oprócz tego dobrze jest zamontować odpowiednie rynny jako zakończenie całości. Pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu systemu, by uniknąć zbyt szybkiego zużycia się wybranych elementów.

Jaką funkcję spełnia podbitka dachowa?

Podbitka dachowa jest elementem wykończenia nie tylko dekoracyjnym, ale zapobiega także niszczeniu okapu i zabezpiecza dach przed zagnieżdżeniem się owadów czy ptaków. Optymalna konstrukcja elementów podbitki z PVC pomaga w prostym i szybkim zamontowaniu, a niewielka waga umożliwia stosowanie jej także na delikatnych strukturach. Materiał PVC, w odróżnieniu od drewna i metalu, nie wymaga konserwacji, a dzięki zastosowaniu tworzywa najwyższej jakości podsufitka jako zakończenie zachowuje swoje parametry na lata, niezależnie od warunków pogodowych.

Przykłady wykończenia okapu podsufitką dachową

wykończenie okapu podsufitką dachową

Oprócz tego dobrze wykonane wykończenie oraz zakończenie dachu w postaci podbitki zapobiega przed gromadzeniem się tam wody, a co za tym idzie, pozwala uniknąć zawilgocenia oraz stanowi ochronę więźby i krokwi przed zbytnim nasłonecznieniem, co mogłoby powodować ich uszkodzenia. Oprócz tego ma ona wiele walorów estetycznych i jest widoczna przy okapie dachowym, warto więc poświęcić chwilę na prawidłowy wybór.

Galeco w swojej ofercie posiada wykończenie w postaci dachowej podsufitki, która dostępna w wielu kolorach dzięki czemu pasuje do praktycznie każdego dachu czy stolarki okiennej. Panele systemu podsufitki składają się z następujących elementów: podbitka pełna 295 x 4000 mm, podsufitka wentylowana/ perforowana 295 x 4000 mm, listwa montażowa typu „J” o długości 4000 mm, listwa montażowa typu „H” o długości 4000 mm czy narożnik zewnętrzny długości 4000 mm.