Co to jest membrana EPDM?

Jeszcze kilka lat temu układanie mało estetycznej papy było jedyną skuteczną metodą izolacji płaskich dachów. Obecnie można zastąpić ją znacznie nowocześniejszymi i bardziej ekologicznymi rozwiązaniami. Jednym z najchętniej wybieranych jest membrana EPDM. Ze względu na swoje właściwości i parametry doskonale sprawdza się jako pokrycie dachów na budynkach mieszkalnych oraz innych obiektach. Poznaj najważniejsze zalety jej zastosowania. Sprawdź, co wpływa na dynamicznie rosnącą popularność tego materiału!

EPDM – co to za materiał?

Skrót EPDM oznacza tworzywo będące połączeniem etylenu, propylenu oraz monomeru. Potocznie nazywa się je kauczukiem syntetycznym. Dzięki odpowiedniemu uzdatnieniu oraz składowi chemicznemu gwarantuje imponujące parametry w zakresie szczelności. Jest niezwykle elastyczne i bardzo odporne na rozciąganie. Stanowi alternatywę dla naturalnego kauczuku pozyskiwanego z różnych gatunków drzew. Ograniczone zasoby naturalne tego materiału w połączeniu z rosnącym zapotrzebowaniem na surowiec zaowocowało rozwojem prac nad powstaniem sztucznego kauczuku. W przemyśle oznaczany jest właśnie jako EPDM. Pierwsze pokrycia dachowe na bazie tego tworzywa powstawały już w latach 60. ubiegłego wieku. Jednak dopiero teraz membrana z syntetycznej gumy zdobywa coraz większa popularność wśród firm dekarskich oraz klientów. Stanowi to wypadkową licznych zalet EPDM, takich jak:

  • bardzo dobra elastyczność przy zachowaniu wysokiej trwałości materiału,
  • wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne i przetarcia,
  • wysoka odporność na działanie promieni UV,
  • zachowywanie swoich właściwości nawet pomimo wieloletniej eksploatacji,
  • brak konieczności wykonywana napraw i prac konserwacyjnych,
  • obojętność na działanie mikroorganizmów,
  • możliwość stosowania przy budowie zielonych dachów oraz instalacji fotowoltaicznych.

Jednocześnie membrana z EPDM jest biologicznie i chemicznie martwa – co oznacza, że produkt jest w pełni ekologiczny i bezpieczny dla środowiska naturalnego.

Zdjęcie membrany EPDM

Pokrycia dachowe z EPDM – produkcja i montaż membrany

Mając już wiedzę na temat tego, co to jest EPDM i jakie zalety mają pokrycia z tego materiału, warto pochylić się również nad sposobem jego produkcji. Kauczuk syntetyczny wytwarzany jest w procesie polimeryzacji etylenu oraz propylenu i specjalnych dodatków. Otrzymana w ten sposób masa gumowa poddawana jest obróbce termicznej. Po ogrzaniu w procesie wulkanizacji w strukturze materiału tworzą się mostki, dzięki którym zyskuje on formę gęstej i niezwykle trwałej sieci. Membrana występuje w różnych rozmiarach, a standardowe arkusze EPDM mogą mieć powierzchnie od ponad 20 do blisko 50 metrów kwadratowych. W odróżnieniu od zwykłej papy membrana EPDM charakteryzuje się szybkim i łatwym montażem, który nie wymaga użycia skomplikowanych narzędzi. Kolejne pasy materiału łączone są na zimno, przy użyciu specjalnego kleju lub pistoletu rozpylającego. Już jedna warstwa pokrycia wystarcza, aby odpowiednio zaizolować płaski dach na budynku mieszkalnym lub innym obiekcie użytkowym.